Z badań przeprowadzanych w przedszkolach wynika, że wśród ulubionych zabaw dzieci w wieku 4-5 lat znajdują się zabawy plastyczne i ruchowe. W pierwszej piątce klasyfikacji czynności, które sprawiają najmłodszym najwięcej przyjemności, znalazły się: rysowanie, zabawy z kolegami, zajęcia ruchowe oraz plastyczne. Co jednak zrobić, kiedy pogoda nie dopisuje, lub kiedy pechowo nasz malec musi zostać w domu?

Dziecko trzy lub czteroletnie jest w stanie efektywnie skupić uwagę na zabawie przez maksymalnie 15-20 minut. W przypadku dzieci o rok starszych, umiejętność ta wzrasta nawet do 30-40 minut. Dla rodziców oznacza to jednak konieczność pozostawania w ciągłej gotowości do wymyślania nowych zajęć dla maluchów. Pokłady kreatywności wśród rodziców nie są jednak niewyczerpywalne. Dotyczy to szczególnie zajęć, które możemy zaproponować maluchom w domu. Doskonała pogoda i zdrowy maluch to tandem, który gwarantuje nam ruch na świeżym powietrzu, zaciekawienie i zadowolenie naszego dziecka. Co jednak zrobić, kiedy pogoda za oknem przypomina sceny z filmu katastroficznego?
W czasie deszczu dzieci się nudzą?
Po pierwsze, nie wpadajmy w panikę. Niech wygięta w podkówkę buzia naszego malca nie przyprawia nas o zawrót głowy, a ciągłe pytania „co mogę porobić” nie kończą się zdawkową odpowiedzią „pooglądaj książeczkę”. To nie zadziała. Dobrze o tym wiemy. A stąd już tylko krok od prawdziwej wojny domowej.
Po drugie, nie włączajmy telewizora. To „pójście na łatwiznę”, które nie zaprocentuje pozytywnie Twojemu dziecku. Przedszkolak, przesiadując przed telewizorem, styka się z bardzo silnymi bodźcami. Oglądanie telewizji jest jednak czynnością pasywną, która – wbrew pozorom – nie stymuluje właściwie mózgu malucha. Małe dziecko nie jest jeszcze w stanie analizować i wyciągać wniosków z przekazywanej mu treści. Czyli nasz maluch przyzwyczaja się do mocnych bodźców, co może spowodować u niego w przyszłości trudności ze skupieniem uwagi.
Najlepsza zabawa - być razem
Z badań OECD wynika, że przeciętny rodzic spędza z dzieckiem około godziny dziennie. Co więcej, jest to statystyka, która uwzględnia również weekendy. Czyli w ciągu tygodnia pracy poświęcamy maluchowi jedynie kilkanaście do kilkudziesięciu minut. Mało? Mało. Nie każdy rodzic może realnie wpłynąć na warunki pracy, by być częstszym gościem w domu. Możemy jednak sprawić, by wygospodarowane przez nas minuty nie były wykorzystane jałowo. Rozmawiajmy, grajmy, bawmy się razem z dzieckiem. Tak spędzone chwile są bezcennym prezentem nie tylko dla malucha, ale również dla Ciebie. Prawda? Właśnie!
Jak po męczącym dniu pracy odnaleźć w sobie pokłady kreatywności? Poszukaj inspiracji w sieci. Strony przeznaczone dla młodych rodziców nierzadko przedstawiają propozycje rozwijających zabaw dla maluchów. Możesz również skorzystać z gotowych szablonów, przedstawiających kolorowanki, wycinanki i rebusy. Pamiętaj jednak o najważniejszym: prawdziwa zabawa zaczyna się wtedy, kiedy maluch może rozwiązywać je i wypełniać razem z Tobą. Do dzieła.
Gry, zabawy i kolorowanki do wydrukowania znajdziesz na naszej stronie w zakładce „świat gier i zabaw”.