Jesteś mamą pięciolatka i zaczynasz się właśnie orientować, że twoje słodkie maleństwo przemienia się pomału w małego człowieka. Co prawda zachowuje się jeszcze czasem jak zbuntowny dwulatek, płacze bez powodu, obraża się, robi awantury, ale wynika to z tego, że nie radzi sobie jeszcze zbyt dobrze ze swoimi emocjami.  

Nie martw się tym jednak, to normalny etap rozwój twojego dziecka, należy więc uzbroić się w cierpliwość i tłumaczyć maleństwu, że nie jest pępkiem świata.

Maluszek zadaje tysiące pytań na wszelkie możliwe tematy, często wprawiając Cię w zakłopotanie – staraj się jednak udzielać prostej, lecz wyczerpującej odpowiedzi nawet na najdziwniejsze pytania.

Twoje dziecko radzi sobie coraz lepiej z otoczeniem i jest go bardzo ciekawe. Pełno go wszędzie. Również jego zdolności psychoruchowe są coraz lepiej rozwinięte – dzięki temu jego rysunki są coraz bardziej szczegółowe, coraz lepiej wychodzą mu zabawy plastyczne z plasteliną czy wycinanki.

Jest to też okres w życiu twojego maleństwa, kiedy musisz szczególnie zadbać o jego bezpieczeństwo podczas jazdy na hulajnodze czy rowerku. Łatwo mu jeszcze złapać zająca. Dlatego koniecznie zakładaj mu kask i niezbędne ochraniacze. Pięć lat to też idealny wiek, by dziecko zaczęło się uczyć pływać, tańczyć, a nawet jeździć na wrotkach.